Noworoczne postanowienia

11 stycznia 2018, Odsłon: 859

Noworoczne postanowienia

Koniec starego roku i początek nowego to czas skłaniający do refleksji i zastanowienia się na tym co nas spotkało dobrego, a co złego. To czas podsumowań naszych działań i dążeń, ale także podejmowania nowych wyzwań. Wśród najczęściej wymienianych postanowień noworocznych, oprócz rzucenia palenia, utraty wagi czy oszczędzania, znajdziemy także poprawę formy i zwiększenie aktywności fizycznej. Czy takie postanowienie jest dobre także dla osób z chorobami zapalnymi stawów? Oczywiście! „Ruch to życie” mawiała często, cytując Arystotelesa, moja Pani Profesor od chemii z liceum. I miała rację. Systematyczne ćwiczenia prowadzą nie tylko do utrzymania dobrej formy, czy pięknej sylwetki, ale również do zwiększenia zakresu ruchu w stawach, zwiększenia mineralizacji kości, poprawienia elastyczności więzadeł i torebek stawowych oraz lepszego odżywienia mięśni i szybszego wydalania szkodliwych produktów przemiany materii. Ważne jest, szczególnie dla osób obciążonych chorobami narządu ruchu, aby wszelkie ćwiczenia wykonywać z rozwagą, upewniając się wcześniej, że przyniosą one więcej pożytku, niż szkody. Pamiętajmy także, że aktywność fizyczna niesie za sobą nie tylko sprawniejsze stawy, ale także poprawia wydolność układu sercowo-naczyniowego, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych oraz poprawia nastrój. Udowodniono, że regularny, umiarkowany wysiłek stymuluje mechanizmy odpornościowe, a co za tym idzie poprawia prace układu immunologicznego.

Ruch i rehabilitacja pacjenta z dolegliwościami stawowymi są bardzo istotne szczególnie we wczesnych stadiach choroby, kiedy nie doszło jeszcze do strukturalnych uszkodzeń w obrębie układu ruchu. Dowiedziono, że prawidłowo prowadzona kinezyterapia, powoduje relaksację i zmniejszenie obciążeń w układzie kostno-szkieletowym, a co za tym idzie — zmniejszenie dolegliwości bólowych i stanu zapalnego. Dzięki prawidłowo wykonywanym ćwiczeniom wzmocnieniu ulega układ mięśniowy, zwiększa się elastyczność tkanek miękkich, co prowadzi do lepszej stabilizacji stawów, dłuższego utrzymania ich prawidłowej ruchomości oraz zapobiega deformacjom. Jeśli do owych deformacji już doszło, możliwa jest ich korekcja. Należy jednak pamiętać, aby ćwiczenia były ściśle dostosowane nie tylko do zaawansowania choroby, ale także do ogólnej wydolności i wieku chorego. Bardzo istotne jest kompleksowe podejście do chorych na reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby narządu ruchu, polegające na wspólnym prowadzeniu pacjenta przez lekarza i rehabilitanta. Rola tego ostatniego bywa nieoceniona — to on powinien ustalić program ćwiczeń, pokazać i wyjaśnić pacjentowi jak prawidłowo je wykonywać i zachęcić do samodzielnego przeprowadzania treningu w domu.

Osoby w okresie zaostrzenia choroby także powinny być systematycznie rehabilitowane, jednakże ćwiczenia muszą się odbywać pod ścisłym nadzorem terapeuty. Należy zadbać szczególnie o prawidłowe pozycje ułożeniowe, a także wykonywać ćwiczenia bierne, aby zapobiec powstawaniu przykurczów w stawach.

Zachęcam wszystkich do podjęcia takiego wyzwania noworocznego. Zwłaszcza, że kompleksowe leczenie chorób zapalnych stawów, czyli zarówno kontrola u reumatologa, regularne przyjmowanie zaleconych leków, jak i właściwa rehabilitacja, pomogą pacjentom dłużej pozostać sprawnymi, a co za tym idzie, będą oni mogli pracować zawodowo, spełniać się w życiu rodzinnym oraz rozwijać swoje pasje.

P.

Zaloguj się, aby dodać komentarz.