Choroby reumatyczne wśród znanych i sławnych

14 grudnia 2017, Odsłon: 3440

Choroby reumatyczne wśród znanych i sławnych

W dniu, w którym powstaje ten wpis, czyli 3 grudnia, obchodzimy 50. rocznicę pierwszego przeszczepu serca. Został przeprowadzony w szpitalu Groote Schuur w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki przez zespół pod kierownictwem doktora Christiaana Barnarda. Dlaczego w ogóle o tym piszę? Otóż mało kto wie, że doktor Barnard cierpiał na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), a choroba ta doprowadziła go do przedwczesnego zakończenia kariery kardiochirurgicznej. Informacja ta skłoniła mnie do przeszukania Internetu w celu odnalezienia innych sławnych osób cierpiących na choroby reumatologiczne.

Zdecydowanie najwięcej sław cierpiało lub wciąż cierpi właśnie na RZS. Wśród nich znajdziemy tak znakomitych malarzy jak Pierre-Auguste Renoir czy Peter Paul Rubens, którzy — jak pokazują źródła historyczne — w ostatnich latach życia mieli ręce zdeformowane w sposób charakterystyczny właśnie dla tego schorzenia. Podobno ten pierwszy, nie mogąc utrzymać pędzla w dłoni, przywiązywał go, aby nadal, pomimo choroby, tworzyć. Reumatoidalne zapalenie stawów nie oszczędziło także francuskiej pieśniarki Edith Piaf, która zachorowała w wieku 30 lat, a ciężki i szybko postępujący przebieg schorzenia prawdopodobnie doprowadził do uzależnienia gwiazdy od leków przeciwbólowych, w tym morfiny. Wokalista, kompozytor i gitarzysta Glenn Frey, współzałożyciel kultowego zespołu The Eagles, który oprócz RZS zmagał się także z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, zmarł w 2016 roku z powodu powikłań obu chorób.

O RZS nie bali się także mówić aktor James Coburn — zdobywca Oscara, znany głównie z ról w westernach i filmach akcji, Tatum O’Neal — najmłodsza laureatka Oscara, którego otrzymała za drugoplanową rolę w dramacie Papierowy księżyc, czy Kathleen Turner – partnerka Michaela Douglasa w filmie Miłość, szmaragd i krokodyl, która w swojej autobiografii pt. Send Yourself Roses napisała, że choroba zniszczyła jej życie i doprowadziła do uzależnienia od alkoholu. Natomiast u aktora, który wcielił się w rolę Dartha Vadera z Gwiezdnych wojen — David Prowse, w wieku 13 lat rozpoznano młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS), co nie przeszkodziło mu w karierze nie tylko aktora, ale także sportowca. Zdobył bowiem tytuł mistrza Wielkiej Brytanii w podnoszeniu ciężarów. Jeśli mowa o sportowcach — słynna amerykańska golfistka Kristy McPherson w wieku 11 lat usłyszała diagnozę MIZS. Choroba doprowadziła do tego, że przez rok była przykuta do łóżka. Lekarze powiedzieli jej, że nie będzie mogła rywalizować w żadnym sporcie, który wymaga biegania czy skakania, ona jednak nie poddała się i zaczęła trenować golf, w którym odnosiła duże sukcesy. Podobno słynny twórca barcelońskiej katedry Sagrada Familia, Antonio Gaudi, także cierpiał z powodu MIZS — jednak nie udało mi się znaleźć rzetelnych informacji na ten temat.

Kilka miesięcy temu świat obiegła informacja, że amerykańska piosenkarka, znana głównie młodszemu pokoleniu, Selena Gomez, przeszła przeszczep nerki, który był konieczny z uwagi na zajęcie tego narządu w przebiegu tocznia rumieniowatego układowego (SLE, systemic lupus erythematosus). Dawczynią organu była wieloletnia przyjaciółka piosenkarki — aktorka Francia Raisa. Z niewydolnością nerek spowodowaną SLE zmaga się także amerykański aktor i raper Nick Cannon, a u brytyjskiego piosenkarza Seala, który zdiagnozowany był jako nastolatek, choroba zaatakowała skórę i pozostawiła widoczne blizny na twarzy. Do tego, że choruje na SLE, przyznała się także piosenkarka — Toni Braxton. Zrobiła to podczas corocznego Spotkania Chorych na Toczeń Rumieniowaty Układowy w Los Angeles i, jak sama później przyznała na portalu twitter.com, była to dla niej ważna chwila. Choć decyzja, aby ujawnić chorobę, nie była łatwa, to sprawiła, że piosenkarka poczuła ogromną ulgę.

Mało kto wie, że jedna z najbardziej utytułowanych tenisistek świata, Venus Williams, także jest pod opieką reumatologów. W 2011 roku rozpoznano u niej zespół Sjögrena. „Miałam problemy z suchością w oczach oraz ustach, ale najbardziej dokuczało mi zmęczenie, które było naprawdę wyniszczające. Brakowało mi na korcie energii, czułam się zupełnie wyczerpana, co dla mnie jako sportowca było naprawdę trudne. Jednak cały czas z tym walczę” — skomentowała swój stan tenisistka.

Przykłady tych sławnych osób pokazują, że choroby nie wybierają. Mogą dotknąć każdego, bez względu na wiek, płeć, rasę czy… zasobność portfela. Nie warto się jednak poddawać. Odpowiednia opieka lekarzy, przyjmowanie leków, a także dobre nastawienie z pewnością pomogą w codziennej walce z chorobą.

Zaloguj się, aby dodać komentarz.