12 października — Światowy Dzień Reumatyzmu

11 października 2017, Odsłon: 800

Świętom reumatologicznym poświęciłam kiedyś cały wpis. I oto jedno z nich Światowy Dzień Reumatyzmu — obchodzimy 12 października. Powstało po to, aby podnosić świadomość i uzmysłowić społeczeństwu, jak ważna jest wczesna diagnoza chorób reumatycznych i szybkie wprowadzenie leczenia zgodnego z najnowszymi standardami. Wiążąca się z tymi postulatami kampania, przebiegająca pod hasłem „Nie zwlekaj, przyłącz się”, została zainicjowana przez EULAR (Europen League Against Rheumatism).

Dlaczego wczesna diagnoza jest tak ważna? Otóż, jak pokazują badania, choroby reumatyczne dotyczą 25% populacji w Unii Europejskiej, czyli ponad 120 milionów ludzi. Udowodniono, że w krajach rozwiniętych dotykają one więcej osób niż jakakolwiek inna grupa schorzeń. Mówi się, że w prawie każdej europejskiej rodzinie co najmniej jeden jej członek boryka się z objawami z kręgu chorób reumatycznych. Ciągły ból, uczucie przewlekłego zmęczenia, zmiany w różnych narządach mogące prowadzić do przedwczesnego kalectwa to aspekty życia, z którymi zmaga się chory oraz jego rodzina. Oczywiście nie pozostaje to bez wpływu na jego psychikę. Taki człowiek potrzebuje wsparcia nie tylko medycznego, ale także socjalnego. Choroby reumatyczne są najczęstszą przyczyną zwolnień lekarskich i rent na świecie, co naturalnie negatywnie wpływa na gospodarkę i jest ogromnym obciążeniem finansowym dla światowego systemu opieki. W Europie wydatki związane z chorobami reumatycznymi wynoszą ponad 200 miliardów euro rocznie.

Powyższe dane są dość zatrważające i tym bardziej nie dziwi fakt, że ostatnio ten temat jest coraz częściej poruszany i podejmowane są próby poprawy sytuacji. Jednym z takich działań jest właśnie ogłoszenie 12 października Światowym Dniem Reumatyzmu. Warto o tym rozmawiać, warto uświadamiać społeczeństwo i warto mówić o pierwszych objawach chorób reumatycznych po to, aby każdy potencjalny pacjent był ich świadomy i wiedział, że nie warto ich bagatelizować. Przecież w dzisiejszych czasach mamy możliwości diagnostyczne i lecznicze, aby takim pacjentom pomóc i żeby nie byli oni skazani na kalectwo.

W zeszłym miesiącu miałam okazję uczestniczyć w konsultacjach medycznych zorganizowanych w ramach biegu Move Improve, zorganizowanych właśnie w celu podnoszenia świadomości na temat chorób zapalnych stawów. Przez kilka godzin, wraz z kolegą z Kliniki, siedziałam na szczecińskich Jasnych Błoniach i odpowiadałam na pytania przechodniów dotyczące zdrowia. Początkowo ludzie podchodzili do nas i do całej akcji z rezerwą, ale po jakimś czasie zaczęła się ustawiać kolejka chętnych do rozmowy. Ten czas sprawił mi ogromną satysfakcję i naprawdę cieszyło mnie, że przechodnie zaufali nam na tyle, aby nie bać się zapytać o frapujące ich problemy dotyczące zdrowia. Co prawda nie mieliśmy możliwości wykonania badania przedmiotowego czy przepisania leków, ale mogliśmy wyjaśnić, jak ważne w profilaktyce i leczeniu są aspekty, o które pacjent może zadbać sam utrzymanie właściwej masy ciała, odpowiednia dieta, nawadnianie się czy regularne ćwiczenia fizyczne.

Im więcej takich akcji, popartych rzetelną wiedzą lekarską, a nie tylko wiedzą z forów internetowych, tym nasze społeczeństwo będzie w tym zakresie bardziej wykształcone, co z pewnością przyniesie korzyść nam wszystkim.

Zaloguj się, aby dodać komentarz.