Aktualności

„Mam grypę, w szufladzie leży testament”

9 stycznia 2018
Powszechnie znaną mądrością ludową jest fakt, że mężczyźni dużo gorzej od kobiet znoszą grypę. Zwykle są niezdatni do jakichkolwiek aktywności i skarżą się niemożebnie. Kobiety patrzą na to różnorako. Niektóre z troską przynoszą herbatę i kisielek, inne wyzywają od leni, symulantów i mazgajów. Okazuje się jednak, że zaczęły pojawiać się dowody sugerujące, że „męska grypa” istnieje naprawdę.
więcej

Utrata wagi może nie pomóc w chorobie zwyrodnieniowej stawów kolanowych

20 grudnia 2017
Badanie zaprezentowane na zjeździe Radiological Society of North America pokazuje, że ludzie otyli, którzy znacząco stracą na wadze, mogą istotnie spowolnić degenerację chrząstki w kolanie, ale pod warunkiem, że schudną z pomocą diety i ćwiczeń albo samej diety. Same ćwiczenia są niewystarczające.
więcej

Kobiety straciły wzrok po wszczepieniu do oka komórek macierzystych

20 grudnia 2017
W 2016 roku 77-letnia kobieta poddała się w stanie Georgia w USA przeszczepowi komórek macierzystych do oka. Liczyła, że pozwoli jej to wyleczyć zwyrodnienie plamki żółtej albo przynajmniej pomoże w walce z chorobą.
więcej

Zaproszenie na Kongres Europejskiego Towarzystwa Reumatologicznego (EULAR)

14 grudnia 2017
W dniach 13–16 czerwca 2018 roku w Amsterdamie odbędzie się Kongres Europejskiego Towarzystwa Reumatologicznego (EULAR).
więcej

FDA dopuszcza lek Simponi Aria do stosowania w artropatii łuszczycowej i ZZSK

11 grudnia 2017
Janssen Biotech Inc. ogłosiło, że Agencja Żywności i Leków (FDA, Food and Drug Administration) zatwierdziła golimumab Simponi Aria do leczenia u dorosłych artropatii łuszczycowej i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) o dużej aktywności choroby.
więcej

Rola opiekunów jest kluczowa przy zmaganiach z reumatoidalnym zapaleniem stawów

11 grudnia 2017
Koncepcja zespołu opieki zdrowotnej jest bliska lekarzom, ale kto pozostaje brakującym ogniwem? Poza lekarzami i pielęgniarkami centralnym podmiotem podejmującym decyzje powinien być oczywiście pacjent. Na liście brakuje jednak kogoś jeszcze: opiekuna osoby niepełnosprawnej będącego członkiem rodziny.
więcej

Infliksymab a jego biopodobny zamiennik CT-P13

4 grudnia 2017
Wyniki dwóch niezależnych badań sugerują, że pacjenci z zapaleniem stawów mogą zamienić infliksymab na biosymilar CT-P13 bez szkody dla efektywności swojego leczenia.
więcej

Reumatoidalne zapalenie stawów może być leczone za pomocą nowatorskiego hydrożelu

4 grudnia 2017
Nowa metoda leczenia chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) może być w zasięgu ręki. Badacze stworzyli hydrożel mogący pochłaniać nadmiarowy płyn ze stawów, który pojawia się w czasie tego schorzenia, jak również dostarczać lekarstwa do zainfekowanych miejsc.
więcej

Reumatoidalne zapalenie stawów może zwiększać ryzyko przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

28 listopada 2017
Nowe badania sugerują, że chorzy na reumatoidalne zapaleniem stawów (RZS) są bardziej narażeni na POChP. W czasopiśmie „Arthritis Care & Research” badacze opisują, jak odkryli, że pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów mają o 47% większe ryzyko hospitalizacji z powodu POChP niż populacja ogólna.
więcej

Odpowiednia dieta może ograniczyć objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

28 listopada 2017
We „Frontiers in Nutrition” opublikowano nowe badanie z listą 33 produktów żywnościowych, których spożywanie redukuje objawy i rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów. Autorzy sugerują, by pacjenci włączyli te produkty do swojej diety. Nie oznacza to jednak, że za jej sprawą mają zrezygnować z przyjmowania leków.
więcej

Nadchodzące wydarzenia