Aktualności

Komunikat PTR dotyczący zmian w programach lekowych od 1 listopada 2017 roku

13 listopada 2017
Polskie Towarzystwo Reumatologiczne informuje, że z dniem 1 listopada 2017 roku, zgodnie z opublikowanym wykazem leków refundowanych, poszerzył się dostęp pacjentów do nowoczesnych terapii biologicznych. W porównaniu do stanu sprzed 1 listopada 2017 roku rozszerzoną refundacją objęte zostały: RoActemra, Benepali, Erelzi.
więcej

Śmiertelność z powodu SLE utrzymuje się na nieproporcjonalnie wysokim poziomie

13 listopada 2017
Czasopismo „The Annals of Internal Medicine” donosi, że pomimo poprawy, wskaźniki śmiertelności na skutek tocznia rumieniowatego układowego (SLE) pozostają wysokie w porównaniu z populacją ogólną, a dysproporcje pomiędzy regionami i subpopulacjami nie zmniejszają się. Niedoszacowanie rozpoznań tocznia w aktach zgonu może skutkować niedoszacowaniem we wskaźnikach śmiertelności.
więcej

Leki na cukrzyce typu 2. mogą chronić przed chorobą Parkinsona

3 listopada 2017
Glitazony (GTZ, glitazones) — rodzaj leków przepisywanych pacjentom z cukrzycą typu 2. by poprawić wrażliwość tkanek na insulinę — mogą mieć właściwości chroniące przed chorobą Parkinsona. Sugerują to wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Bergen w Norwegii.
więcej

Pacjenci z artretyzmem nie powinni unikać szczepionek na grypę

3 listopada 2017
Biuletyn wydany przez Infectious Diseases Society of America (IDSA) przypomina, że pacjenci z rozpoznanymi przewlekłymi chorobami zapalnymi, którzy przyjmują leki osłabiające odporność, powinni szczepić się przeciwko grypie i zapaleniu płuc.
więcej

Prototyp urządzenia wykrywającego reumatoidalne zapalenie stawów

3 listopada 2017
Według pierwszego badania klinicznego opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Photoacoustics” Uniwersytet w Twente (Holandia), wraz z różnymi europejskimi partnerami, zaprojektował urządzenie pokazujące różnice pomiędzy palcami zdrowymi i dotkniętymi zapaleniem.
więcej

Zilretta — nowy lek dopuszczony przez FDA przy leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów

26 października 2017
Flexion Therapeutics ogłosiło, że Agencja Żywności i Leków (FDA, Food and Drug Administration) zaakceptowała ich wstrzykiwany w kolano lek steroidowy Zilrettę ze wskazaniem, by używać go do łagodzenia silnego bólu kolana.
więcej

Lady Gaga cierpi na fibromialgię

26 października 2017
Mówiąc o swoich zmaganiach z fibromialgią publicznie, Gaga pragnie „zwiększyć ogólną świadomość i złączyć się z ludźmi, którzy cierpią na tę chorobę na całym świecie”.
więcej

Zmarł doktor Andrzej Wadowski

26 października 2017
13 października 2017 roku polskie środowisko medyczne doznało kolejnej straty. W tym dniu odszedł śp. dr n. med. Andrzej Wadowski.
więcej

Protest głodowy lekarzy rezydentów nadal trwa

23 października 2017
Nie udało się dotychczas wypracować kompromisu pomiędzy lekarzami rezydentami i rządem. Trwający od 2 października protest w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie nie został zawieszony.
więcej

Związek urazu psychicznego i PTSD z zapadalnością na SLE w kohortowym badaniu dynamicznym kobiet

23 października 2017
W czasopiśmie „Arthritis & Rheumatology” we wrześniu 2017 roku opublikowano pracę A.L. Roberts i współpracowników, którzy zbadali, czy doświadczenie silnego urazu psychicznego lub zespół stresu pourazowego (PTSD, posttraumatic stress disorder) mogą zwiększać ryzyko wystąpienia tocznia rumieniowatego układowego (SLE, systemic lupus erythematosus) wśród ogólnej populacji kobiet.
więcej

Nadchodzące wydarzenia