Aktualności

Budowa i funkcja ludzkich antygenów zgodności tkankowej. Część 2.

22 maja 2019
Antygeny zgodności tkankowej odgrywają kluczową rolę w regulacji aktywności układu immunologicznego. Prezentacja antygenów egzogennych (pochodzących z białek wewnątrzkomórkowych) w kontekście klasycznych MHC klasy II pomocniczym limfocytom T umożliwia indukcję odpowiedzi immunologicznej. Rozpoznanie przez cytotoksyczne limfocyty T prezentowanych przez klasyczne MHC klasy I endogennych peptydów pochodzących z wewnątrzkomórkowych patogenów skutkuje zabiciem zakażonej komórki. Wysoki polimorfizm antygenów HLA zapewnia rozpoznanie szerokiego repertuaru peptydów, a więc także różnego rodzaju czynników infekcyjnych, co warunkuje skuteczną eliminację patogenu z ustroju.
więcej

Zapraszamy do zapoznania się z nowymi rekomendacjiami

20 maja 2019
,,Diagnostyka i leczenie tocznia rumieniowatego układowego u dzieci — aktualne rekomendacje"
więcej

Budowa i funkcja ludzkich antygenów zgodności tkankowej. Część 1. Kodowanie i budowa

16 maja 2019
Antygeny zgodności tkankowej należą do struktur, zapewniających integralność organizmu. U ludzi tradycyjnie są nazywane antygenami leukocytarnymi (HLA). Kompleks genów kodujących te antygeny, tak zwany główny układ zgodności tkankowej (MHC) leży na chromosomie 6. Ze względu na budowę i funkcje wyróżniane są antygeny zgodności tkankowej klasy I i klasy II. Antygeny klasy I, występujące na wszystkich komórkach jądrzastych, sąbiałkami transmembranowymi, zbudowanymi z ciężkiego łańcucha polipeptydowego zwiniętego w trzy domeny, do którego niekowalencyjnie dołączona jest beta2 mikroglobulina. Pofałdowanie łańcucha ciężkiego powoduje powstanie rowka mogącego wiązać peptydy. Antygeny klasy II występują konstytutywnie na powierzchni komórek prezentujących antygen. Są heterodimerem zbudowanym z dwóch transmembranowych łańcuchów ciężkich, których ukształtowanie w części dystalnej tworzy rowek wiążący peptydy. Układ MHC cechuje bardzo duży polimorfizm.
więcej

Rekomendacje i Stanowiska Towarzystw Naukowych

8 maja 2019
Zapraszamy do nowo utworzonej zakładki ,,Rekomendacje i Stanowiska Towarzystw Naukowych" w dziale ,,Literatura".
więcej

XII Konferencja Czasopisma "Palliative Medicine in Practice"

2 maja 2019
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na XII Konferencję Czasopisma "Palliative Medicine in Practice", która odbędzie się 7–8 czerwca 2019 roku w Gdańsku.
więcej

IV Konferencja czasopisma „Forum Reumatologiczne”

2 maja 2019
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na IV Konferencje czasopisma ,,Forum Reumatologiczne", która odbędzie się 28–29 czerwca 2019 roku w Gdańsku.
więcej

Forum Medycyny Rodzinnej — Konferencja Czasopisma Forum Medycyny Rodzinnej

2 maja 2019
Serdecznie zapraszamy do bezpłatnego udziału w konferencji Czasopisma Forum Medycyny Rodzinnej, która odbędzie się 28–29 czerwca w Hotelu Scandic w Gdańsk u przy ulicy Podwale Grodzkie 9.
więcej

Zachęcamy do zapoznania się z nagraniami wykładów

25 października 2018
Zachęcamy do zapoznania się z nagraniami wykładów wygłoszonych podczas III Konferencji Czasopisma Edukacyjnego „Forum Reumatologiczne”, która odbyła się w Gdańsku w dniach 22–23 czerwca 2018 roku oraz I Krajowej Konferencji Diagnostyki Obrazowej w Chorobach Reumatycznych, która odbyła się w dniach 13-14 kwietnia 2018 roku w Toruniu.
więcej

Konferencja Terapie Innowacyjne

25 lipca 2018
Jastrzębia Góra, 21–22 września 2018 roku
więcej

"Forum Reumatologiczne" 2/2018

25 czerwca 2018
Ukazał się nowy numer "Forum Reumatologicznego". Zachęcamy do zapoznania się z pracami poglądowymi, pracą oryginalną i sprawozdaniami z konferencji.
więcej

Nadchodzące wydarzenia