Aktualności

Wyniki nowo opublikowanego badania sugerują, że spersonalizowane podejście medyczne może zaowocować zachowaniami prozdrowotnymi, które może zredukować ryzyko RZS.

więcej

Pacjenci z rozwiniętą artropatią łuszczycową, którzy nie wykazują żadnych symptomów, ani nie mają zdiagnozowanej choroby niedokrwiennej serca (ChNS), są bardziej narażeni na wystąpienie choroby wieńcowej niż ludzie zdrowi. Może to wynikać z ukrytej działalności choroby. Do takich wniosków prowadzą wyniki badania przeprowadzonego w Irlandii, opublikowanego w "Arthritis & Rheumatology".

więcej

FR 4_2017

Ukazał się właśnie nowy nymer czasopisma "Forum Reumatologiczne". Gorąco zachęcamy Państwa do lektury!

więcej

Agencja Żywności i Leków (FDA) ogłosiła 12 grudnia 2017 roku zatwierdzenie mepolizumabu (Nacula) do leczenia dorosłych pacjentów chorych na eozynofilową ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń (ZZN). Jest to pierwsza terapia biologiczna tej choroby zaaprobowana przez FDA.

więcej

Serdecznie gratulujemy Panu Prof. dr. hab. n. med. Markowi Brzosko zwycięstwa w konkursie „Sukces Roku 2017 w Ochronie Zdrowia — Liderzy Medycyny” w kategorii „Lider Roku 2017 w Ochronie Zdrowia — zdrowie publiczne” za zmianę opisów programów lekowych w reumatologii.

Stanowisko Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego

więcej

Stanowisko Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego z dnia 23.12.2017 roku dotyczące dostępności pacjentów z chorobami reumatycznymi do innowacyjnych terapii w 2017 roku. ( TREŚĆ)

więcej

Brytyjscy badacze powiązali otyłość z istotnie zwiększonymi szansami rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) i niepełnosprawności.

„To badanie uwypukla fakt, że otyłość może mieć przemożny wpływ na cele w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów” — mówi dr Elena Nikiphorau z King’s of College w Londynie, która zaprezentowała badanie na dorocznym zjeździe organizowanym przez Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne. „Otyłość redukuje szanse na remisję lub małą aktywność choroby o około 30%. Z kolei zwiększa ryzyko niepełnosprawności o, bagatela, 63%. To potwierdza wnioski uzyskane z kilku innych, mniejszych badań”.

więcej

Powszechnie znaną mądrością ludową jest fakt, że mężczyźni dużo gorzej od kobiet znoszą grypę. Zwykle są niezdatni do jakichkolwiek aktywności i skarżą się niemożebnie. Kobiety patrzą na to różnorako. Niektóre z troską przynoszą herbatę i kisielek, inne wyzywają od leni, symulantów i mazgajów. Okazuje się jednak, że zaczęły pojawiać się dowody sugerujące, że „męska grypa” istnieje naprawdę.

więcej

Badanie zaprezentowane na zjeździe Radiological Society of North America pokazuje, że ludzie otyli, którzy znacząco stracą na wadze, mogą istotnie spowolnić degenerację chrząstki w kolanie, ale pod warunkiem, że schudną z pomocą diety i ćwiczeń albo samej diety. Same ćwiczenia są niewystarczające.

więcej

W 2016 roku 77-letnia kobieta poddała się w stanie Georgia w USA przeszczepowi komórek macierzystych do oka. Liczyła, że pozwoli jej to wyleczyć zwyrodnienie plamki żółtej albo przynajmniej pomoże w walce z chorobą.

więcej